Алевтина Кудінова, CEO Академії маркетингу, Лондон.
Як часто ви впевнені в своїх рішеннях? Особливо, коли мова йде про бізнес?
Як часто ви думаєте, що непогано було б розповісти комусь про свої ідеї, щоб просто зрозуміти, чи у вірному напрямку ви рухаєтесь?
Як часто ви хочете порадитись з кимось, хто має більше знань та досвіду, бачив більше, робив помилки і вчився на помилках інших, але він не конкурент і не підлеглий?
Наприклад, на нашій березневій сесії Case Study Club модератором зустрічі був тьютор ASC CIM Олександр Савич.
Три факти про Олександра:
1
Олександр і бізнес. Спробуйте знайти серед бізнесменів, керівників великих компаній, тих, хто повноцінно, а не в якості гостьових лекцій, навчає інших бізнесменів, маркетинг-директорів, власників. Більше 20 років в маркетингу, директор з розвитку бізнесу в компанії з бюджетом в 100 млн доларів та більше ніж 1500 співробітників. Працював з брендами Shell, Jeep, Castrol, Mercedes, Audi тощо на ринках Франції, України, Казахстану
2
Олександр і стратегія. Що особливо цінується в сучасному бізнесі розвинутих країн? Вдале використання наукових та теоретичних розробок у реальному бізнесі. Apple будує свої продажі, ґрунтуючись на ідеях відомого економіста Даніела Канемана, страхові компанії та страхова медицина використовує надбання Нобелівського лауреата Дж.Стігліца, Amazon комунікацію зі споживачам вибудовує на основі робіт Річарда Талера. Саме такий підхід гарантує абсолютну інноваційність ваших ідей, забезпечує високу конкурентоспроможність вашої компанії. Олександр в цьому аспекті є абсолютно унікальним. Його пристрасть – автомобілі і все, що пов’язане з ними. Причому у розбудові стратегії Олександр спирається не лише на власний досвід та інтуїцію. В нього є більш надійний інструмент – наука. Дві дисертації, які присвячені маркетингу + автобізнес: PhD thesis – «Маркетинг автозапчастин» та Doctoral thesis – «Маркетинг на глобальному ринку легкових автомобілів». Множимо це на багаторічний досвід викладача та консультанта інших бізнесів, галузей, секторів і у учасників нашого клубу є унікальна можливість отримати фідбек від професіонала, який відмітить ваші класні ідеї та зверне увагу на непродуктивні напрямки аналізу.
3
Олександр і СІМ. Класний професіонал не завжди класний викладач. Це зовсім інший набір скілів. Більше 10 років викладання, один з найскладніших модулів серед усіх модулів 6-7 рівнів (їх більше 15), а саме Recourse Management, 90% рейтинг здачі кваліфікаційних робіт. Як розповісти про ефективне використання ресурсів компанії цікаво? Адже ресурси завжди обмежені і будь-який маркетолог має діяти відмовляючись від чогось заради іншого. Як розподілити людей, гроші, матеріальні ресурси задля забезпечення росту компанії, оскільки Олександр завжди підкреслює, що маркетинг – це не просто позитивний результат, це рост.
Тим, хто ніколи не працював за case study method важко уявити, що таке сесія. Уявіть собі, що ви прочитали історію про маркетолога, який потрапив в певну ситуацію і має прийняти рішення щодо виходу з цієї ситуації. Отже, на зустрічі ви пропонуєте своє рішення, інші учасники – своє. І далі дискусія триває навколо ваших пропозицій.
Так, крім факторів та наслідків прийняття стратегічного рішення героєм кейсу, з Олександром цього разу обговорювали: що ми упускаємо в своєї стратегії; що відбувається з клієнтами в епоху цифровізації, як змінюється їх споживча поведінка; як ми будуємо ціннісну пропозицію, чи правильно ми розподіляємо чисельник і знаменник в цьому; яка структура продажів в Казахстані і чим вона відрізняється від інших країн та ринків.
Як результат, учасники отримали не лише ідеї, інсайти та натхнення на нові бізнес-вершини, але й конкретні рекомендації, інструменти та поради, які є універсальними та високоефективними.