Алевтина Кудінова, CEO Академії маркетингу, Лондон.
Case Study Method
як найвищий рівень в Edutainment
Думаю, що багато людей чули про edutainment, і навіть посміхались цій формулі «edutainment = education + entertainment», вважаючи, що «нормальне навчання – це не розвага, тому нема чого вигадувати».
Проте, наприклад, Бенджаміна Франкліна з його «Альманахом бідного Річарда» нерідко згадують як ранній приклад освітньої розваги, в якому поєднанні розважальний та навчальний контент, а саме головоломки та правила поведінки. Або «Пригоди у реальному житті» Волта Діснея також поєднання корисного та веселого… Сьогодні це багаточисельні дитячі програми, тревел-шоу, комп’ютерні ігри тощо.
Скептицизм щодо використання розважальних інструментів та контенту в освітньому процесі часто ґрунтується на ідеї, що учасники звикнуть до яскравості та постійного драйву, і не сприйматимуть потім класичне навчання. Ну, і, звичайно, на вірі в те, що навчання не має ґрунтуватись на задоволенні. Це, мовляв, важка праця.
Але якщо ми можемо полегшити цю важкість, використовуючи сучасні технології та інструменти? Найбільш складним тут є, по-перше, зберегти навчальність навіть в умовах розваг; по-друге, знайти метод, відповідний навчальним цілям, віку та досвіду тих, хто навчається. Ну, і, звичайно, знайти професіонала, який вміє працювати з використанням методів edutainment, оскільки зазвичай люди, коли чують про тобто поєднання навчання з чимось розважливим, уявляють собі веселі ігри, щось на кшталт корпоративу, коли розваги на першому місці, але, як бонус, є ще додаткова користь. У більшості випадків так, нажаль, і трапляється.
Високий професіоналізм наших тьюторів дозволяє нам працювати на найвищих щаблях edutainment методу, а саме в методі case study. Кейс – це реальна ситуація, описана на 10-15 сторінках, в якій головний герой стоїть перед прийняттям важливого стратегічного рішення. Задача – розібратись в проблемі, виявити сильні та слабкі сторони всіх героїв кейсу та знайти найбільш ефективне рішення. В чому різниця між класичним методом навчання та Case Study Method? Давайте порівняємо:
Модератор, тьютор має не просто бути обізнаним у різних сферах бізнесу від фінансів до менеджменту, від маркетингу до глобального бізнесу, він має створити середовище, в якому кожний учасник зможе розкритись та знайти рішення (модель взаємодії модератора та учасників Case Study Club).
Спробуйте модерировать дискусію на одну тему протягом 2-3 годин. Можу спрогнозувати перший бар’єр – всі висловлять свої думки, кожний буде впевнений, що він правий і, хвилин через 10-15 наступить тиша. Модератор має не просто дати фідбек на ідеї учасників, а має спрямувати дискусію у напрямку розвитку ідеї та набуття нових знань і навичок.
В результаті, генеруються ідеї, прораховуються альтернативи «що буде, якщо….», проявляються проблеми і рішення, які були непомітні за звичайного аналізу.
Друзі, для вас працює іноваційна британська ініціатива, яка дає змогу будь-кому долучитись до вирішення управлінського маркетингового кейсу від Гарвардської бізнес-школи.
Єдина умова: ви маєте бути практикуючим маркетологом!
Деталі за посиланням!