To CIM or not to CIM?
Друзі, це той випадок коли нам пощастило отримати велике інтерв'ю від неймовірної жінки. Вмощуйтеся зручніше і налаштовуйтеся на шикарний лонгрід.
Знайомтеся.
Віцепрезидентка з комерції та розвитку бізнесу в регіоні CEEI Carlsberg Group.
Топ-менеджер великих міжнародних компаній.
Дипломований CIM-маркетолог і CIM-експерт.
Харизматичний спікер та ефективний лідер.
Ірина Качура!
Ірино, як Ви опинилися в маркетингу і яким був Ваш професійний трек?
Я в маркетингу з того моменту, коли ще ніхто не знав, що таке маркетинг.
Я представник першого покоління маркетологів України і всього пострадянського простору, тому що в Радянському Союзі маркетинг не був потрібен. У СРСР була пропаганда, а все інше було за залишковим принципом. У маркетингу не було економічної необхідності. І потім коли він почав зароджуватися, я в нього і прийшла.
The Chartered Institute of Marketing з'явився в моєму житті, коли я працювала в GlaxoSmithkline, і я хотіла розвиватися і вчиться. Це був другий випуск програми CIM в Україні. І це було звісно ж абсолютним проривом - професійним, освітнім і для мене особисто.
З Philip Morris у мене було 14 років роботи на різних позиціях, починала з позиції бренд-менеджера в Україні, потім була маркетинг-менеджером, відповідала за кілька брендів. Далі переїхала до штаб квартири Philip Morris у Швейцарії і там я працювала як глобальний маркетинг-менеджер, спочатку відповідала за один бренд L&M, потім Chesterfield. Це дуже класна робота. Дійсно, L&M був присутній на 70+ ринках, Chesterfield, коли я починала був на 15, ми розширили його присутність до 50+ ринків. Така географія давала змогу дізнатися багато споживачів, прийшло розуміння того, як працювати з глобальними брендами з глобального рівня. І пропрацювавши 7 років у Швейцарії, я поїхала працювати в Алмати.
Ось тут ось відбулася моя перша зустріч із Казахстаном.
Я пропрацювала маркетинг директором ФМ КЗ 3 роки, відповідаючи за маркетинг у Казахстані та 5 інших країнах. Було дуже цікаво, я пройшла багато викликів - перебудова команди, інноваційні запуски, кілька девальвацій. Споживча поведінка змінювалася на очах і нам потрібно було робити швидкі портфельні рішення. Було дуже динамічно! Один запуск ICOS чого вартий...
Загалом у тютюні я пропрацювала 14 років. Було зрозуміло, що я вже багато стадій пройшла і якщо я поїду на якийсь інший ринок, це буде цікаво, але це звично, щоб не сказати нудно. Повертатися в штаб квартиру мені не хотілося, тому що штаб квартира це специфічна робота - з одного боку, ти займаєшся глобальною стратегією і побудовою бренду, але з часом є ризик відірватися від ринків і стати теоретиком.
Таким чином, я фактично попрацювала в найбільш табу-індустріях - фармацевтика, тютюн і алкоголь. І я завжди кажу, що якщо я колись захочу поміняти Carlsberg, то я піду працювати в компанію Порнхаб. Тому що все інше, найцікавіше, вже є у мене за плечима.
До речі в порнхабі, на кількох конференціях я бачила презентації маркетологів з порнхабу, насправді дуже цікавий маркетинг. Якщо колись вам буде цікаво, ви можете пошукати в мережі і знайти, тому що завдання, які перед ними стоять, це дуже нетривіальні завдання. Компанії, які вони роблять, теж дуже цікаві.
Коли я перейшла в Carlsberg, то одним із важливих моїх професійних обов'язків, прописаних у job-descriptions, були дегустації алкоголю. Вони здебільшого відбуваються вранці, тому що це час, поки в нас ще свіжі рецептори, і приходиш до офісу, і о 9.15 в тебе вже починається дегустація, і тоді я подумала, слухайте, це крутіше, я сиджу п'ю, і мені теж за це платять зарплатню. І це такий досвід, звичайно, дуже важливий - розуміти свій продукт. Ми дуже багато створювали свого в Україні, але повертаюся до порнхабу і думаю, які в них там дегустації вранці чи вечорами.
Яку роль для Вас відіграє або відігравало навчання?
Я вчуся постійно, вважаю це дуже важливим.
Коли я бачу людей, які приходять у CIM, мені хочеться сказати їм - "Які ви молодці!" Тому що вчитися нам, маркетологам, потрібно постійно. Постійно щось нове, постійно щось інше і от не тримати зв'язок з тим, що відбувається, це рецепт на вибування з професії. Якщо ми обираємо професію маркетолога, ми обираємо професію постійних студентів. Маркетологи, IT і лікарі це постійні студенти. Інші професії можуть один раз вивчиться і потім відпочивати, але ми з вами ніколи не відпочиваємо, ми завжди вчимося.
Я була людиною, якій пощастило навчатися в London Business School на програмі Executive Leadership. Також я закінчила найвідомішу європейську бізнес-школу IMD (Швейцарія) і раз на рік відвідую їхні додаткові курси.
То що ж із питанням "To CIM or not to CIM?"
Я собі свого часу на це запитання відповіла і дуже рада. І ось зараз якраз відповім чому. Є такий мемчик про те, що в 17 років я думаю, як вступлю до інституту і знайду себе, у 20 років - як закінчу інститут і на мене чекає світле майбутнє, але потім не завжди так складається (у 25 нас може радувати сир по акції). Мені вже багато років, але я не завжди і зараз знаю "ким я буду, коли виросту".
Я не завжди уявляю якою буде наступна моя професійна позиція. Наприклад, я ніколи не думала, що я піду на ту позицію, на якій я зараз. Я думала, що я завжди залишатимусь у маркетингу, але мені запропонували розширити зону відповідальності - до sales і до бізнес девелопменту. І я вже рік цим займаюся і досі вчуся, постійне only job навчання і мені цікаво ще багато чого дізнатися і це те, що нам дає CIM зокрема.
Що Вам дав CIM?
Перше, що потрібно згадати, це знання. Коли я підключилася до студентської групи, то почула, серйозну академічну начитку. Тут ви справді отримаєте знання, щось у вас уже було у вашому розумінні маркетингу та бізнесу. Однозначно, буде багато нового і це, звісно ж, перший драйвер, який ми маємо, коли йдемо вчитися. Але знання це тільки одна і я навіть не можу сказати, що це найбільша частина. Я зрозуміла, будучи в CIM, як важливо постійно розвиватися, як важливо постійно бачити, що є щось ще, і як важливо ніколи не закінчувати цей процес навчання. Відтоді після CIM я й не зупинялася.
Є ще таке поняття як CIM збільшує професійну вартість. Що мається на увазі? Це коли у вас у CV є The Chartered Institute of Marketing, то це дає вам змогу претендувати на більші позиції і на більшу зарплату. Частково це правда. Коли я розглядаю CV людей на позиції в моїй команді, якщо я бачу CIM, я розумію, що з базою в людини все гаразд. Я розумію, що мені або моїй команді потрібно буде витратити менше зусиль для того, щоб цю базу поєднати з тією базою, яка є у нас. Це буде загальний вокабуляр і ми розмовлятимемо однією мовою, якщо людина пройшла The Chartered Institute of Marketing. І далі цю базу множимо на вашу self-awareness і self-confidence. Якщо у вас ось ця формула бази помноженої на self-awareness і self-confidence є, то в кінці цієї формули завжди буде х2. Тобто ви можете дійсно ставити вищу планку за зарплатою і як мінімум вищу планку за позицією. Чи означає це, що закінчивши CIM ви одразу автоматично автоматично отримуватимете вищі позиції і вищу зарплату, то ні. Але чи дає вам це шанс - однозначно, так. Це ваша можливість, для того щоб збільшувати свою професійну вартість.
CIM прокачує у лідерстві?
Так, але що дає лідерство? Лідерство, звісно, це широке поняття, вже трошки девальвоване. Коли ми говоримо про лідерство, то багато всього вкладаємо в це поняття. Що тут я мала на увазі? Це те, що, по-перше, навчання в школі, яка є лідером у маркетинговому світі, це, звісно ж, дає self-confidence. І відповідно коли у професіонала self-confidence присутня, то вже набагато легше даються лідерські позиції. Ну і взагалі завжди важливо працювати у лідерів, вчитися у лідерів, спілкуватися з лідерами, тому що це те, що піднімає вашу планку.
Однозначно CIM дає приналежність до суспільства професіоналів. Ви входите в нове коло. Ви виходите на нову площину спілкування і це дуже допомагає надалі - і в роботі, і в просуванні, і створює поле взаєморозуміння між професіоналами.
CIM - це нові друзі. Я дуже бажаю, щоб у вас вийшло спрацюватися, в даному випадку навчатися разом, і щоб у вас вийшло створити такі стосунки професійні та дружні на довгі роки. У мене досі є друзі, з якими я познайомилася в CIM. І що цікаво, ми зійшлися по-людськи і продовжуємо спілкуватися, дружити сім'ями. За тиждень їду в Іспанію провідати якраз свою подругу CIM, але тепер уже подругу по життю. І я вдячна CIM за тих друзів, які в мене склалися за час навчання. Тому що у нас є про що спілкуватися професійно і це залишається завжди найголовнішою темою спілкування у нас. Ну і за фактом, друзі "робляться", якщо можна так висловитися, дуже складно. Чим старшими ми стаємо, тим складніше нам заводити справжніх друзів.
Бажаю створити дружній кістяк на довгі роки!
CIM показує, і дуже добре з цим справляється, наскільки іншим може бути світ. У вас є можливість, будучи в Казахстані, спілкуватися з людиною, яка має дуже широку географію і дуже широкий досвід у різних галузях і ситуаціях. Ви можете спілкуватися зі спікерами та тьюторами. CIM завжди відкриває очі і показує як може бути по-іншому, а це найважливіше, щоб постійно тримати в тонусі наш мозок, показуючи йому як буваємо інакше.
І що точно мені дав CIM, це впевненість у тому, що я обрала професію правильно, впевненість у тому, що маркетинг рулить бізнесом, впевненість у тому, що поле докладання моєї енергії, моєї пристрасті, мого мозку воно правильне.
Тому хай живе маркетинг!